Kadar se odločamo za nakup čistilne naprave, se moramo vprašati veliko tehničnih podrobnosti, ki jih bo čistilna naprava zadostila, da bomo prišli do odgovora, katero čistilno napravo izbrati. Na https://cistilnanaprava.com/predelava-greznice-v-cistilno-napravo/ si lahko pogledate, kakšne čistilne so na voljo in izberete najboljšo zase. Vedno več gospodinjstev se odloči za lastno čistilno napravo, saj v vaseh in manjših mestih še vedno niso urejene komunalne infrastrukture. Pomembno pa je razumeti, kakšno napravo potrebujete.
Mehanske, biološke ali kombinirane?
Na voljo je namreč več različnih čistilnih naprav. Katero čistilno napravo izbrati glede na delovanje je odvisno od tega, kakšna je vaša finančna zmogljivost in kako učinkovito napravo rabite. Mehanske čistilne naprave so osnove in primerne za predčiščenje, ker odstanijo večje delce iz odpadne vode. Biološke naprave so boljša in najbolj pogosta izbira za gospodinjstva, saj mikroorganizmi v napravi učinkovito razgradijo organske snovi. Pri kombiniranih napravah pa gre za kombinacijo obojega.
Velikost in zmogljivost
Ko torej razmišljate, katero čistilno napravo izbrati, morate gledati koliko ljudi je v vašem gospodinjstvu. Večina ponudnikov svetuje kapaciteto, izraženo v PE (populacijskih enotah) – za štiričlansko družino se na primer priporoča čistilna naprava s kapaciteto 4–5 PE.
Stroški in vzdrževanje
Pri nakupu čistilne naprave, en strošek predstavlja nakup, torej začetna investicija, drug strošek pa je dolgoročen. Sem štejemo porabo elektrike, praznjenje mulja, redni servisi in druga vzdrževalna dela. Biološke naprave potrebujejo stalno napajanje, nekatere bolj naravne rešitve, kot so rastlinske čistilne naprave pa skorajda nimajo obratovalnih stroškov, a zahtevajo več prostora.

Naj vas vodi tudi okolje
Pomembno je pred nakupom preveriti tudi lokalne predpise in možnosti subvencij. Veliko občin ponuja povračilo dela stroškov, saj spodbujajo skrb za okolje in nakup malih komunalnih čistilnih naprav.
Sklep: Če se sprašujete katero čistilno napravo izbrati, naj bo vaša odločitev premišljena. Upoštevajte velikost gospodinjstva, razpoložljiv prostor, finančne zmožnosti in okoljski vpliv. Prava izbira bo dolgoročno koristila tako vašemu domu kot naravi.